Ritam grada
Lakše je kad nisi sam. Katkad je dovoljno sa nekim porazgovarati, posavetovati se, podeliti želje, strahove, nade ili razočarenja. Vođeni tim idejama, kao što smo već pisali, roditelji dece sa poteškoćama u razvoju pre četiri godine osnovali su udruženje “Sidro”. Od samog osnivanja osnovna teza kojom su se vodili bila je da roditelji dece sa poteškoćama u razvoju imaju mesto na kome će dobiti sve informacije na jednom mestu i primiti poruku da nisu sami u onome kroz šta upravo prolaze. Od sada “Sidro” ima i svoj sajt.
Sa porastom broja roditelja, staratelja, hranitelja i negovatelja koji su nas kontaktirali, ukazala se potreba da sve informacije koje u individualnim razgovorima delimo, postanu objedinjene na jednom mestu. Na taj način štedi se dragoceno vreme roditelja, pa umesto lutanja za informacijama, nekada i godinama, to vreme mogu iskoristiti za razvoj deteta kroz prevenciju, ranu intervenciju i ostvarivanje svih onih prava koje dete sa poteškoćama u razvoju i invaliditetom ima. Kako bismo kroz “Sidro” uspeli da realizujemo i druge važne aktivnosti koje smo, pored informisanja, definisali kao jako važne,odlučili smo se da uz pomoć Užičkog centra za prava deteta i EU kroz projekat „Prava deteta su ljudska prava“ kreiramo sajt koji je ujedno i portal za informisanje porodica dece sa razvojnim poteškoćama, navodi Andrea Dimitrijević, osnivačica “Sidra”
U ovoj početnoj verziji sajta, pored osnovnih informacija o aktivnostima udruženja i mogućnostima uključivanja roditelja i šire zajednice, tu su i segmenti poput adresara podrške koji sadrži kontakte organizacija civilnog sektora koje se bave decom i mladima sa poteškoćama u razvoju, kontakte gradskih institucija od presudnog značaja za ostvarivanje prava dece na teritoriji našeg grada, kao i kontakte razvojnih vrtićkih grupa i Resursnog centra koji je podrška inkluzivnom obrazovanju u redovnim školama. Poseban segment posvećen jeostvarivanju prava – tu su data uputstva o pravima koja porodice dece s poteškoćama u razvoju mogu ostvariti i procedurama koje ih prate.

Veoma bitni odeljci sajta su “Iz ugla roditelja” – segment je koji objedinjuje priče iskusnijih roditelja dece s poteškoćama u razvoju upravo kao „vetar u leđa“ mlađima koji dolaze i “Iz ugla stručnjaka” – segment koji se kontinuirano dopunjuje odgovorima na pitanja i iznošenjem perspektiva u oblasti zdravstva i obrazovanja stručnjaka poput prosvetnih radnika, vaspitača, Tima za rane intervencije, defektologa, psihoterapeuta i drugih kolega iskusnih u pruženju podrške deci sa poteškoćama u razvoju.
U narednom periodu, želja nam je da ovo mesto postane „živo“ upravo razmenom iskustva i praksi sa kolegama i roditeljima koji se zalažu za razvoj inkluzivnog društva. Velika akcija kojoj ćemo se posvetiti, a u prethodnom periodu smo je testirali, je poziv privrednicima, igraonicama i sportskim društvima da nam se jave i ponude mrežu popusta za “Sidro-KARTICU”. To je i način da omasovimo mrežu porodica i podstaknemo ih da se uključe u zajednicu, jer samo tako možemo raditi na vidljivosti, izmenama zakonskih regulativa i poboljšanjem sveukupnih uslova podrškeporodicama dece sa poteškoćama u razvoju kojih je, iz godine u godinu, sve više,navodi naša sagovornica.
Ona veruje da će vreme pokazati da sajt predstavlja dobru polaznu osnovu za plasiranje potrebnih informacija svima kojima su neophodne.
Mogu reći da bih volela bih da smo, u vreme kada smo tek ulazili u ovu problematiku kao porodica prevremeno rođenog dečaka sa razvojnim kašnjenima, kasnije dijagnostifikovanim kao autizam, imali mesto kao što je sajt sidro.orgDobro nam došli, bilo da ste roditelj, rođak, staratelj, usvojitelj negovatelj deteta sa poteškoćama u razvoju, bilo da ste stručnjak, roditelj dece urednog razvoja, privrednik ili volonter, poručuje Andrea Dimitrijević u ime “Sidra”.
autor Nenad Živadinović