U gradu na Lepenici ima 9.657 osoba sa invaliditetom starijih od dve godine – pokazuju podaci poslednjeg popisa stanovništva, a većina sportskih objekata za njih je tek delimično pristupačna. Baza pristupačnosti koju je oformila kragujevačka organizacija Forum mladih sa invaliditetom pokazuje da su glavni sportski objekti uglavnom delimično pristupačni osobama koje se kreću uz pomoć kolica. U ovoj bazi nalazi se oko 150 javnih objekata u Kragujevcu koji su ocenjeni na osnovu devet kriterijuma pristupačnosti. (Vidi LINK)
Sportski centar Mladost, odnosno hala Jezero, po oceni Foruma delimično je pristupačan. Recimo, pored hale postoji rezervisano parking mesto za osobe sa invaliditetom, što obezbeđuje pristupačnost, ali postoji i stepenik, odnosno prepreka za kretanje od parking mesta do ulaza u objekat. Pored toga, samostalno kretanje unutar objekta je onemogućeno stepenicima i različitim preprekama, a nema ni toaleta koji su prilagođeni osobama sa invaliditetom.
I Stadion „Čika Dača“ je tek delimično pristupačan, jer nema lift ni toalete za osobe sa invaliditeom. Prema podacima Foruma mladih sa invaliditetom Kragujevac samo je Sportski centar Park, u okviru koga se nalaze otvoreni i zatvoreni bazeni, u potpunosti pristupačan osobama koje se kreću uz pomoć kolica.
Sportski objekti u gradu na Lepenici, međutim, po rečima Ane Radaković, iz Okružne organizacije Saveza slepih Srbije – Kragujevac, uglavnom nisu prilagođeni samostanom kretanju slepih.
Oni ne poseduje elemente pristupačnosti koje su u obavezi da imaju. Što se tiče slepih i njihovog kretanja unutar samih sportskih centara, osim SC Iskra mi nemamo nijedan pristupačan objekat u oblasti sporta, kaže Ana Radaković.
Podrška, takozvanim, socijalno uključivim programima u sportskoj afirmaciji osobama sa invaliditeom jedna je od mera predviđenih u Lokalnom akcionom planu za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom na teritoriji Grada Kragujevca za period 2023-2025. godine. U okviru ove mere planira se obezbeđivanje lift stolice za ulazak u vodu na otvorenim bazenima, obezbeđivanje pristupačnosti objektu otvorenih/zatvorenih bazena i hali „Gordana Goca Bogojević”, kroz izgradnju toaleta pristupačnog za osobe sa invaliditetom. Planira se i instaliranje vizuelne, svetlosne i zvučne signalizacije na sportskim, rekreativnim, objektima.
Grad, ako je suditi po Lokalnom akcionom planu, namerava i da do 2025. godine za 80 odsto uveća broj podržanih programa i projekata u oblasti sporta i rekreacije, koji uključuju osobe sa invaliditetom, a za 60 odsto broj dostupnih kulturnih i sportskih sadržaja.
Pristupačnost – zašto je važna
Pristupačnost je opšti termin koji se koristi kako bi se opisao stepen do kojeg su fizičko okruženje, prevozna sredstva, informacije i komunikacije, uključujući informacione i komunikacione tehnologije i sisteme, kao i objekti, roba i usluge pristupačni najvećem broju ljudi.
Pristupačnost je preduslov za samostalni život, puno i ravnopravno učešće osoba sa invaliditetom u društvu i neograničeno ostvarivanje svih ljudskih prava i osnovnih sloboda, ravnopravno sa drugima i odnosi se na osobe sa svakom vrstom invaliditeta, navodi se u Strategiji unapređenja položaja osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji za period od 2020. do 2024. godine.
autorka Marija Obrenović
Tekst je nastao u okviru projekta udruženja Res Publika „Lokalni mediji u službi zajednice: Mediji za sve“, koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.