“Ucentar neće učestvovati na medijskom konkursu”, objavio je istoimeni portal u danu kada je Grad Kragujevac, početkom 2021, prvi put raspisao medijski konkurs, nakon što je punih 6 godina ignorisao tu zakonsku obavezu. U tekstu naslovljenom sa “Soroševci trljaju ruke… Grad Kragujevac daje 10 miliona dinara za medije”, redakcija portala Ucentar saopštila je javnosti svoj stav o projektnom sufinansiranju medijskih projekata: “Smatramo da je takva vrsta finansiranja ponižavajuća i degutantna i da način na koji se dodeljuju sredstva, preciznije ko to odlučuje, stavlja medije u vazalan odnos”.
Kako je i zbog čega došlo do promene stava redakcije nije poznato, ali je činjenica da već od naredne godine portal Ucentar postaje redovni učesnik i dobitnik sredstava na gradskom medijskom konkursu. Od 2022. do danas nešto više od dva i po miliona dinara slilo se iz gradskog budžeta na račun firme Medijski centar d.o.o. Kragujevac, koja je izdavač portala ucentar.rs. Dodatno, sa njom povezano udruženje Lepa Šumadija za svoje projekte dobilo je od Grada 600 hiljada dinara.

Zanimljivo je da redakcija koja je smatrala da projektno sufinansiranje stavlja medije u vazalan odnos, u izveštaju o realizaciji projekta „Kragujevac- biznis centar moderne Srbije“ koji je Grad 2022. podržao sa 400 000 dinara, navodi da svoje objave kreira “u koordinaciji sa nadležnim gradskim službama, da bi se izbegli propusti u informacijama“
Da li zbog dobre koordinacije ili iz nekog drugog razloga, tek 2023. Gradska uprava za društvene delatnosti odlučila je da odobri 200.000 dinara Medijskom centru kao pojedinačno davanje za projekat “Kragujevac – grad investicija”. Samo mesec dana ranije projekat istog naziva komisija je odbila na konkursu, sa obrazloženjem da se odnosi na promociju, a ne zaštitu javnog interesa u informisanju. Istog dana identičan iznos je kao pojedinačno davanje dodeljen i udruženju Lepa Šumadija koje zastupa Aleksa Alempijević, direktor i vlasnik Medijskog centra. Prema izveštaju o realizaciji konkursa u 2023, oba projekta imala su isti ambiciozni cilj i opis „proizvodnju medijskih sadržaja u vezi sa privrednim razvojem grada i okoline, promociju informacija o ulaganjima, kako bi se stvorio povoljan privredni ambijent.“
Milion dinara iz gradske kase dodeljeno je Medijskom centru 2024. za projekat „Kragujevac kao lider budućnosti“, uz obrazloženje da je reč o „lokalnoj stvari koja je od interesa za grad i okolinu“, U izveštaju gradske uprave o sporvedenom konkursu navedeno je da je medijski sadržaj realizovan preko Fejsbuk stranice „Lepa Šumadija“, iako je Zakonom o javnom informisanju izričito propisano da se društvene mreže ne mogu smatrati medijima.
Ove godine redakcija portala ucentar.rs planira da „osnaži transparentnost i građansku svest“. Na raspolaganju će imati 950 000 dinara za realizaciju projekta „Digitalni Кragujevac – brze i pouzdane informacije za sve građane“. Fokus će im biti na “brzom i tačnom izveštavanju o ključnim temama: rad lokalne samouprave, privredni razvoj, društveni i kulturni događaji, obrazovanje i ekologija.“
Prema podacima Agencije za privredne registre, Medijski centar doo osnovao je juna 2020. tada devetnaestogodišnji Aleksa Alempijević. On je jedini vlasnik i direktor firme koja je jula iste godine postala izdavač internet medija ucentar.rs. Iako je lično ime glavnog urednika medija i odgovornih urednika za pojedine rubrike, po zakonu, obavezan podatak, u impresumu portala Ucentar navedeno je da ga uređuje uređivački kolegijum, ali nije moguće utvditi ko su njegovi članovi. U Registru medija koji vodi APR, kao glavni urednik i dalje je upisan Dragan Alempijević, koji je preminuo početkom 2022. godine. U In memoriam-u obavljenom na portalu, on je opisan kao osnivač i idejni tvorac, glavni i odgovorni urednik ovog medija.
Aleksa Alempijević je i zakonski zastupnik udruženja “Lepa Šumadija”, koje je osnivano sredinom 2021. u cilju „zaštite kulturnog nasleđa Šumadije, očuvanja tradicije, humanitarnog rada, saradnje sa drugim sličnim organizacijama i nege kulturnih dobara“. Međutim, o aktivnostima udruženja nije moguće pronaći nikakve podatke. Na internetu je dostupan samo Fejsbuk profil “Lepa Šumadija” na kom se objavljuju isključivo tekstovi portala Ucentar, dok stranica lepasumadija.rs, navedena u opisu profila, nije u funkciji.
Inače, Medijski centar učestvuje i na konkursima za informisanja građana drugih lokalnih samouprava. Iz budžeta opštine Smedervska Palanka ova kragujevačka firma dobila je 2024. godine 300.000 dinara za projakt „Smederevska Palanka kao čuvar kulturne baštine“, dok je prošle godine projekat „Palanka na putu budućnosti“ podržan sa 400.000 dinara.