Pressek
Mali broj parking mesta u gradu na Lepenici jedan je od gorućih problema. Kada su Kragujevčani sa invaliditetom u pitanju, ovaj problem je još i veći.
Parking mesta za vozila osoba sa invaliditetom em ima malo, em ih često zauzimaju nesavesni vozači.
Koliko stvarno ima mesta
Od oko 7.400 parking mesta, koliko ih ima ukupno u Kragujevcu, svega 150 je namenjeno parkiranju vozila kojim se služe osobe sa invaliditetom.
Situaciju dodatno komplikuje činjenica da je i od tih 150 u opštoj upotrebi svega 50.
Od 150 parking mesta za osobe sa invaliditetom, 100 su rezervisana parking mesta ispred stambenih zgrada koje oni koriste za svoja vozila. Samom tim ostaje svega 50 koja se nalaze na opštim i posebnim parkiralištima i u javnoj garaži, kaže dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava.
Na otvorenim parkiralištima u Kragujevcu ima 6.200 parking mesta. Još oko 1.000 parking mesta je u zatvorenim parkiralištima i blizu 200 ih je u parking garaži u Ulici Kneza Miloša.
Međutim, na parkiralištima na Trgu topolivaca, u Lepeničkom bulevaru ili na parkingu iza starog suda upošte nema parking mesta predviđenih za osobe sa invaliditetom.
Na parkiralištu kod Zastavinog solitera od 139 mesta samo jedno je namenjeno osobama sa invaliditeom.
Slična situacija je i u Zmaj Jovinoj – 110 parking mesta, a samo jedno za osobe sa invaliditetom.
Na parkiralištu kod Robne kuće ih je pak tri od ukupno 107 parking mesta, a tri ih je i na parkiralištu pred tržnicom na Aerodromu, gde ima ukupno 64 mesta.
Nešto više ih ima u javnoj garaži u Ulici Knaza Miloša. Od ukupno 187 parking mesta 10 su namenjena parkiranju vozila osoba sa invaliditetom.
Nesavesni vozači dodatni problem
Po rečima dr Gordane Damnjanović problem nije samo mali broj parking mesta za vozila osoba sa invaliditetom već i činjenica da se nesavesni vozači često koriste priliku da baš ta mesta zazuzmu.
Dešava se to i na posebim parkiralištima i u parking garaži, kaže dr Damnjanović.
Ovakva situacija prilično je česta i na parkiralištima ispred hipermarketa i tržnih centara u gradu, pre svega zbog činjenice da se parking mesta za osobe sa invaliditetom nalaze najbliže ulazima u objekte.
Ono što nesavesni vozači previđaju je da osobama sa invaliditetom koje se kreću uz pomoć kolica obična paking mesta često onemogućavaju nesmetan izlazak iz automobila.
Tokom prošle godine Savez za pristupačnost Srbije u saradnji sa Forumom mladih sa invaliditetom sproveo je tokom prošle godine kampanju „Ne na moje mesto“, u okviru koje su vozačima u Kragujevcu skretali pažnju na ovaj problem.
Izložba fotografija nastalih u okviru ovog projekta, a koje prikazuju vozila nepropisno parkirana na mestima rezervisnim za osobe sa invaliditetom, i dalje se nalazi u centru Kragujevca, na Trgu kod Krsta.
Šta kaže zakon
Osobe sa invaliditetom imaju pravo na korišćenje posebno obeleženog parking mesta na opštim i posebnim parkiralištima, a ukoliko je zauzeto imaju pravo na korišćenje svih parking mesta na opštim parkiralištima uz posedovanje povlašćene karte, odnosno posebne nalepnice.
Ovo pravo ostvaruju i roditelji dece sa smetnjama u razvoju i roditelji dece obolele od autizma, utvrđenim aktom Komisije nadležne za procenu potreba za pružanjem dodatne podrške detetu i učeniku.
Zakon kaže i da vozač ne sme da zaustavi ili parkira vozilo na parking mestu koje je dopunskom tablom saobraćajnog znaka ili oznakom na kolovozu obeleženo kao mesto za parkiranje za vozila za osobe sa invaliditetom, ako na vozilu ne poseduje odgovarajuću oznaku.
Kazne za ovaj prekršaj udvostručene su prošle godine sa 5.000 na 10.000 dinara.
autorka Marija Obrenović
Tekst je nastao u okviru projekta udruženja Res Publika „Lokalni mediji u službi zajednice: Mediji za sve“, koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.