Res Publika
Direktor Socijalne kooperative “Vivere” u Kragujevcu Dejan Petrović, prema mišljenju poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković, prekršio je Zakon o diskriminaciji kada nije dozvolio da dečak sa autizmom koristi uslugu dnevnog boravka u toj ustanovi.
Njemu je u odluci poverenice naloženo da otkloni diskriminatorno postupanje tako što će navedenoj osobi pružiti uslugu u skladu sa uputom Centra za socijalni rad “Solidarnost” iz Kragujevca. On je u roku od 15 dana od dana prijema mišljenja poverenice trebalo i da uputi pisano izvinjenje podnosiocu pritužbe (majci dečaka sa autizmom).
U mišljenju poverenice stoji i preporuka da direktor u Socijalnoj kooperativi organizuje obuku za sve zaposlene o temi zabrane i zaštite od diskriminacije, ali i da izmeni akta kooperative tako što će diskriminatorne i nekorektne termine kao što su “lice sa posebnim potrebama” i “specijalno vaspitanje” zameniti odgovarajućim terminima, u skladu sa zakonom. Od direktora se tražilo i da ubuduće, u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti i u komunikaciji sa korisnicima socijalne zaštite, ne postupa na uvredljiv, ponižavajući i diskriminatoran način.
Iako je prošlo više od mesec dana od donošenja mišljenja poverenice, direktor Dejan Petrović nije postupio po uputima, već je u izjavi za Kragujevačke novine istakao da će svoju čast braniti na sudu, budući da je protiv njega tužbu podnela majka dečaka sa autizmom.
Ona je u svojoj prijavi protiv direktora kooperative navela da je prema odluci grada Kragujevca njen sin imao pravo na dnevni boravak do 25. godine u Školi za osnovno i srednje obrazovanje “Vukašin Marković” i da je u maju 2023. zatražila uput od Centra za socijalni rad “Solidarnost” da bi ga prebacila u “Viveru”. Tada joj je, po njenim rečima, direktor Petrović rekao da “autizam” ne prima u ustanovu zato što nema kadar da radi sa takvom populacijom i da mu je kapacitet pun, ali da će joj izaći u susret.
Kako navodi, sin joj je išao po dva sata na prilagođavanje četiri dana, a zatim je došlo do verbalnog sukoba sa direktorom, koji joj je navodno vređao sina. Od tada mu je pristup ovoj ustanovi zabranjen. Ona je posle toga direktora Petrovića prijavila poverenici, a ista pritužba stigla je i od Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom. Kada je dobila pozitivno mišljenje od poverenice, ustanovu “Vivere” i njenog direktora tužila je sudu za diskriminaciju. Majka dečaka je istakla da ima i saznanja da Petrović preti kako će korisnike prevaspitavati batinama, sam sebe bira za direktora i zastrašuje roditelje korisnika.
Sa druge strane direktor “Vivere” kaže da ga je majka deteta napala pred svim zaposlenima i korisnicima ustanove koje je rasprava uznemirila, i da joj je zato rekao da od njega više neće imati pomoći i da vodi svoje dete kući. Petrović je ovakvu odluku obrazložio činjenicom da je mladić u tom trenutku imao 25 godina, a da se u “Viveri” primaju korisnici tek sa napunjenih 26, kao i da u tom trenutku nisu imali uslove da prime osobu sa autizmom.
To što je dete bilo kod nas, bila je naša dobra volja. Uput iz Centra za socijalni rad je doneo vozač i bacio ga na sto, tako da ga ja nisam ni primio, ni zaveo. Za osobe sa autizmom potreban je poseban prostor kako se ne bi mešali sa ostalima iz grupe jer su nepredvidivog ponašanja. U ustanovi morate da imati posebno lice koje bi sa njima radilo, ne možete da stavite bilo kog defektologa ili negovatelja, istakao je Petrović nedavno u razgovoru za Kragujevačke novine.
On je dodao i da su u tom trenutku kapaciteti kooperative bili popunjeni, odnosno da je u ustanovi bilo 12 korisnika i još tri koja su ovu uslugu dobila u Školi “Vukašin Marković” sa kojom je kooperativa potpisala ugovor o saradnji.
Dete je, objašnjava, primio na privikavanje kao ličnu uslugu majci, ali i na pritisak iz gradske uprave, jer mu je zaprećeno da će mu oduzeti novac koji je dobio kroz javnu nabavku i da će mu ukinuti licencu. O mišljenju poverenice kaže da je prihvatila navode iz optužbe, a da za njih nije tražila dokaze.
Međutim, čitav postupak istrage koji je sprovela kancelarija poverenice javno je dostupan na njihovom sajtu, pa je u njemu konstatovano da je dečak od svoje osme do dvadeset pete godine života pohađao Školu “Vukašin Marković” i da je kada je navršio 25 godina izgubio pravo na ovaj dnevni boravak. Njemu je zatim Centar za socijalni rad izdao uput za usluge koje pruža kooperativa “Vivere”. Poverenica je utvrdila i da je on u periodu od 31. jula do 3. Augusta 2023. godine po dva sata dnevno boravio u kooperativi da bi mu narednog dana odlukom direktora bilo onemogućeno dalje korišćenje ove usluge.
Kako navode iz kancelarije poverenice u postupku su pokušali da utvrde da li su postojali opravdani razlozi da mu se usluga uskrati posle samo četiri dana korišćenja i utvrđeno je da nisu.
Naime, uvidom u pravila kooperative “Vivere” utvrđeno je da je njihova delatnost, između ostalog, socijalna zaštita bez smeštaja za stara lica i lica sa posebnim potrebama i delatnost dnevne brige o deci, organizovanje specijalnog obrazovanja, predškolsko obrazovanje, ostali vidovi socijalne zaštite, celodnevna briga o deci i slično.
S obzirom na ovako definisanu delatnost, kao i kategorije lica koja mogu biti potencijalni korisnici usluga ovog dnevnog boravka, a koja prema navedenim pravilima uključuju i decu, kao i činjenicu da ni ugovorom koji je Socijalna kooperativa potpisala sa gradom, ni sporazumom potpisanim sa Školom Vukašin Marković, nigde nije propisano da korisnici ove ustanove mogu da budu isključivo osobe koje su napunile 26 godina života, poverenica je mišljenja da se ne mogu kao opravdani prihvatiti navodi Petrovića da su razlozi zbog koga nije primio dečaka sa autizmom njegove godine.
Poverenica se u donošenju mišljena vodila i izjavom direktorke škole Vukašin Marković Tatjane Simić, koja je istakla da u školi postoji usluga dnevnog boravka za decu i mlade sa smetnjama u razvoju od 7. do 25. godine i da se oni ne odvajaju prema tipu i stepenu invaliditeta, već da su grupe heterogene i da u njima ima i dece sa autizmom. Upravo je na inicijativu roditelja iz Udruženja za pomoć osobama sa autizmom, prema rečima direktorke, i došlo do osnivanja Socijalne kooperative “Vivere” u koju bi prelazili korisnici kada napune 25. godinu života. Prema saznanjima poverenice, roditelji dece sa autizmom su organizovali i potpisivanje peticije, jer njihova deca u poslednjih pet godina nisu bila u mogućnosti da koriste usluge dnevnog boravka jer, kako su naveli, i pored nepopunjenih kapaciteta rukovodstvo kooperative je odlučilo da bira korisnike sa lakšim oblicima invaliditeta, dok su korisnici sa autizmom bili diskriminisani.
Poverenica je, takođe, uvidom u dopis Centra za socijalni rad “Solidarnost” utvrdila da je do 1. avgusta 2023. godine uslugu dnevnog boravka u “Viveri” koristilo svega 11 korisnika, a budući da je maksimalan kapacitet 15, ne mogu se prihvatiti kao osnovani ni navodi direktora da je usluga dečaku sa autizmom bila uskraćena jer u ustanovi više nije bilo mesta.
autorka Violeta Glišić
Prilog je nastao u okviru projekta udruženja Res Publika „Lokalni mediji u službi zajednice: Mediji za sve“, koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.