Pressek
Nagrada Trag fondacije za najbolju preduzetničku ideju zasnovanu na održivom razvoju za 2023. godinu, prvo u Srbiji, a kasnije i na celom Balkanu, nagrada UNDP-a za razvoj socijalnog preduzetništva i cirkularne ekonomije, neka su od priznanja koja su su za svoj rad osvojili tokom prošle godine. Socijalno preduzeće „Zadrugarstvo“ jedino je te vrste u Kragujevcu, a uz to je i među malobrojnim registrovanim socijalnim preduzećima u Srbiji.
Socijalna preduzeća, od klasičnih firmi, razlikuju se po tome što uspostavljaju ravnotežu između društvenih i finansijskih ciljeva. Profit koji ostvare plasiranjem proizvoda ili pružanjem usluga investiraju u održivost preduzeća i ostvarivanje misije, i najčešće posvećuju posebnu pažnju rešavanju nekog važnog društvenog problema. Zaštita životne sredine, borba za ljudska prava, kao i ukidanje diskriminatornih praksi prema određenoj populaciji neretko su neizostavni deo misije socijalnih preduzeća.
„Zadrugrastvo“ postoji od 2021. godine, i čini upravo to – pruža mogućnost za radno angažovanje osobama sa smetnjama u razvoju, a ujedno daje doprinos zaštiti životne sredine.
„Zadrugarstvo“ trenutno radno angažuje četiri odrasle osobe sa smetnjama u razvoju koje svakodnevno proizvode umetnički papir, uslužno štampaju pozivnice za proslave, vizit kartice, promotivni materijal, akreditacije, sertifikate i slično, kaže Ana Vlašković, PR ove organizacije.
Ivan Bojović, Nikola Radovanović, Dragan Dimtrijević i Aleksandar Vugrinec, zajedno sa koordinatorom radionice Viktorom Ristićem, od ponedeljka do petka dolaze na posao, razdvajaju celofan i karton paklica cigareta, usitnjavaju ga i od ovog materijala prave visokovalitetni papir.
Naši proizvodi dostupni su u prostorijama radionice, u Ulici Laze Marinkovića 60. Naše prepoznatljive grafike, postere, papir i bukmarkere šaljemo širom Srbije, a neretko i izlažemo na različitim bazarima koji promovišu domaću proizvodnju, žensko preduzetništvo, lokalne umetnike i slično, objašnjava naša sagovornica.
Od 1. avgusta, zahvaljujući podršci koju su dobili od Trag fondacije i kompanije Visa, imaju i svoju online prodavnicu.
S obzirom na to da celokupan prihod od prodaje proizvoda ide našim vrednim korisnicima, pozivamo sve koji su u mogućnosti da posete naš sajt ili prodajna i izložbena mesta na različitim bazarima i da kupovinom naših proizvoda podrže finansijsku nezavisnost odraslih osoba sa teškoćama u razvoju, navodi Vlašković.
Osim od prodaje proizvoda finansiraju je se kroz različite programe podrške. Socijalno preduzeće „Zadrugarstvo“ razvilo se iz istoimenog udruženje koje su osnovale porodice osoba sa smetnjama u razvoju. Neposredno pre njegovog osnivanja pokrenuta je crowdfunding kampanja tokom koje je prikupljeno oko 10.000 eura.
Naš tim je izrazito ponosan na činjenicu da je tokom prvih godinu dana rada Udruženje raspolagalo finansijskim sredstvima koja su potekla isključivo iz crowdfunding kampanje – dakle, pokretanje naše inkluzivne radionice omogućili su entuzijastični, proaktivni, motivisani pojedinci koji su prepoznali neophodnost postojanja inicijative u Kragujevcu, kaže Ana Vlašković.
Kragujevčani rad „Zadrugarstva“ mogu da pomognu i tako što će prikupljati iskorišćene paklice cigareta i tako obezbediti sirovinu za njegov rad.
Tim „Zadrugarstva“, inače očekuje da će se do kraja 2024. godine značajno proširite proizvodne kapacitete, sa ciljem da inkluzivna radionica bude otvorena za veći broj korisnika iz različitih polnih i starosnih struktura.
autorka Marija Obrenović
Tekst je nastao u okviru projekta udruženja Res Publika „Lokalni mediji u službi zajednice: Mediji za sve“, koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.