Za Kragujevčanke i Kragujevčane glasanje na izborima je građanska dužnost i način da iskažu svoju odgovornost i izjasne se za programe i promene u društvu, utisak je aktivista Res Publike koji su razgovarali sa građanima. Ipak, tek manji deo njih raspoložen je da o temi izbora govori javno, kao i o mogućnosti da se u eventualnom izbornom procesu angažuju kao posmatrači ili članovi biračkih odbora.
Aktivisti su primetili da je značajan broj građana koje su sreli u kragujevačkom Velikom parku bio uzdržan u razgovoru zbog bojazni da bi njihovi odgovori mogli završiti na „pogrešnoj strani“. Oni koji su zastali i saslušali pitanja, uglavnom su bili saglasni da su promene u Srbiji neophodne, ali su mišljenja o terminu održavanja izbora podeljena. Stariji i mlađi dele stav da trenutna politička situacija u Srbiji ne može još dugo da ostane u status quo, kao i da su izbori potrebni što pre. Nekolicina starijih sagovornika sumnja da će u skorijoj budućnosti biti prilike da izađu na birališta. Ipak, bez obzira na generacijske razlike u stavovima, većina ispitanika ističe da će svakako izaći na glasanje kako bi obavila svoju građansku dužnost kada za to dođe vreme. Na pitanje o aktivnijem učešću u izbornom procesu, skoro svi su izričito odbili mogućnost da budu posmatrači ili da “čuvaju kutije”. Građani smatraju da isključivo mogu da doprinesu kao glasači, dok rad na biračkim mestima mahom izbegavaju jer ga doživljavaju kao rizik od političkog svrstavanja i zauzimanja strane koja im u ovoj situaciji ne odgovara.
Iako ova anketa Res Publike nije u skladu sa metodološkim pravilima i potpuno slučajnom uzorku, razgovori sa Kragujevčanima ipak ukazuju na to da će u narednom periodu prodemokratski orijentisani društveni akteri imati zadatak da dobro informišu i uvere javnost da građanim imaju moć tokom izbora i da je važno da se uključe u zaštitu regularnosti celog procesa.

