Građanske inicijative pozivaju sve mlade ljude između 18 i 30 godina, koji su studenti, diplomci ili zainteresovani za rad u civilnom sektoru, a koji žele da doprinesu pozitivnim promenama u društvu da se prijave na jedinstveni program stažiranja u organizacijama civilnog društva širom Srbije. Iako iskustvo nije neophodno, poželjno je da imate obrazovanje ili iskustvo u relevantnim oblastima kao što su društvene nauke, prava, ekonomija, ekologija, kultura ili drugi srodni sektori. Ovaj program je deo projekta „Za snažnije građansko društvo“, koji podržavaju USAID i Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC), a sprovodi ga PartnersGlobal.
Ovo je prilika da stekneš dragoceno iskustvo, upoznaš ljude sa sličnim ciljevima i aktivno se uključiš u stvaranje boljeg društva. Ako želiš da radiš na stvarima koje su važne i doprineseš promenama, ovo je tvoj trenutak!
Prijavi se i postani deo pokreta za snažnije i bolje društvo!
Projekat “Za snažnije građansko društvo” je usmeren ka stvaranju ključnih preduslova za funkcionisanje i dalji razvoj civilnog društva u Srbiji, unapređenju prostora u kome organizacije deluju, kao i stvaranju održivih mehanizama za učešće civilnog društva u javnim politikama i dijalogu sa institucijama.
Šta je cilj ovog programa stažiranja?
Ovaj program ti pruža šansu da napreduješ, stekneš radno iskustvo i razviješ veštine koje mogu da budu ključne za tvoj budući karijerni put. Želimo da te motivišemo da se aktivno uključiš u društvene promene i pružićemo ti sve potrebne alate kako bi postao/la lider/ka i zagovornik/ca pozitivnih promena u društvu. U okviru programa, svaki stažista/kinja će imati određenog mentora u organizaciji koji će pratiti njihov rad i pružati im podršku i smernice.
Pored praktičnih znanja i iskustva u oblastima pisanja projekata i izveštaja, organizaciji događaja, kreiranju sadržaja za društvene mreže, istraživanja i sl, dobićeš priliku da se povežeš sa ljudima koji dele tvoju strast za boljim i pravednijim društvom. Zajedno možemo kreirati budućnost sa više proaktivnih, društveno odgovornih pojedinaca koji će unapređivati civilni sektor i stvarati pozitivne promene u zajednici.
Na koji način se biraju učesnici/učesnice u programu?
- Prijavljivanje: Prijavi se najkasnije do 01. oktobra 2024.
- Pregled prijava: Nakon pristizanja prijava, naš projektni tim, zajedno sa organizacijom domaćinom će ih pregledati i izabrati kandidate za stažiranje na osnovu sledećih kriterijuma.
- Izbor kandidata: Kandidati koji budu izabrani za program stažiranja, biće o tome obavešteni najkasnije do 4. oktobra.
Svaka organizacija će primiti po jednog stažistu, odnosno stažistkinju, čime se osigurava da svi dobiju priliku za individualizovanu pažnju i podršku tokom trajanja programa. Kandidati će potpisati trojni ugovor sa nama i sa organizacijom u kojoj će stažirati, čime će se osigurati jasni uslovi i odgovornosti za sve strane uključene u program.
Koliko traje program stažiranja?
Program stažiranja traje tri meseca, u punom ili dogovorenom delu radnog vremena. Početak programa planiran je za oktobar, prema individualnom dogovoru sa organizacijom domaćinom.
U kojim sve organizacijama i gradovima može da se stažira?
- Tim 42, Leskovac, gde ćete imati priliku da učestvujete u projektnim aktivnostima koje obuhvataju istraživanja, organizaciju javnih događaja, podršku omladinskim volonterskim grupama, kao i komunikaciju sa bazom podrške.
- Grupa za decu i mlade Indigo, Niš, u kojoj ćete moći da radite na dva projekta usmerena na podršku deci i mladima iz marginalizovanih grupa u jugoistočnoj Srbiji, kroz aktivnosti poput zaštite dece, pružanja psihosocijalne i obrazovne pomoći, volonterskog menadžmenta i projektne organizacije, s mogućnošću sticanja dodatnih veština u finansijskom upravljanju i radu na multietničkim lokacijama.
- Žensko udruženje kolubarskog okruga, Veliki Crljen, gde možete raditi na kreiranju sadržaja za društvene mreže, upravljanju kampanjama, pisanju projektnih predloga i učestvovanju u razvoju društvenih kampanja, uz mentorstvo i podršku iskusnih članova tima.
- Svetionik, Novi Pazar, gde ćete imati priliku da učestvujete u tekućim projektima, organizaciji događaja, kreiranju sadržaja za društvene mreže, istraživačkom radu, i dobijati mentorsku podršku kroz obuke i treninge za razvoj profesionalnih veština.
- Bečejsko udruženje mladih, Bečej, gde ćete pružati podršku oko funkcionisanja kluba Ljubitelja društvenih igara i u kreaciji novih alata za povećanje participacije mladih, žena i drugih osetljivih grupa u procesima donošenja odluka, kao i pomagati oko kreiranja i funkcionisanja novog sajta za sprečavanje digitalnog nasilja, čiji razvoj je planiran tokom jeseni.
- Okular, Ćićevac, gde ćete imati priliku da izaberete u okviru kog od četiri programa ćete se angažovati: kreativne radionice, klub za mlade, zagovarački projekti i feministički program. Pored toga, postoje i različite fandrejzing aktivnosti.
- Nacionalna organizacija za retke bolesti Srbije (NORBS), Beograd – u ovoj organizaciji moći ćete da asistirate u pripremi nacrta projektnih predloga, upravljanju projektnim ciklusom i pripremi dokumentacije za donatore.
- Šumadijski centar za građanski aktivizam Res Publica, Kragujevac, gde ćete učestvovati u istraživanju praksi uključivanja građana u donošenje odluka, prikupljanju i obradi podataka o trošenju javnog novca na medije, organizaciji prezentacija i javnih događaja, kreiranju medijskih sadržaja, te pripremi i sprovođenju konferencija i radionica u sklopu nekoliko projekata posvećenih lokalnim medijima, aktivizmu i transparentnosti budžeta.
- Udruženje Šansa za roditeljstvo, Beograd – Imaćete priliku da se oprobate u administrativnim poslovima, organizovanju radionica, festivala i skupova, kao i da učestvujete u distribuciji magazina i organizovanju “Otvorenih vrata” za mlade.
- Udruženje građana Beyond, Bujanovac, gde ćete raditi na organizaciji događaja, učestvovati u pisanje izveštaja i rad sa volonterima, pružajući vam tako priliku da se upoznate sa unutrašnjim radom i dinamikom rada u organizacijama civilnog društva. Takođe ćete imati priliku da razvijete veštine komunikacije sa mladima, što je ključno za efikasan rad u civilnom sektoru.
Nadoknada za stažiranje
U pitanju je plaćeni program stažiranja, što znači da će odabrani kandidati primati mesečne džeparce u okvirnom iznosu od 13.000 RSD, a biće pokrivene i mesečni prevoz na lokalu karte za gradski prevoz.
Kandidati/kinje treba da se prijavljuju direktno za organizacije za koje su zainteresovani, pri čemu se savetuje poštovanje geografske pripadnosti, odnosno, preporučujemo da kandidati/kinje biraju mesta u kojima žive, mesta kojima njihovo boravište pripada, ili mesta koja su u blizini njihovog prebivališta. Ovo je važno zbog toga što stažiranje podrazumeva svakodnevni odlazak u organizaciju i direktni rad sa mentorima.
Kako možeš da se prijaviš?
Ukoliko želiš da učestvuješ u programu, potrebno je da pripremiš CV i popuniš prijavni formular koji možeš naći ovde. Rok za prijavljivanje je 1. oktobar 2024.
Ako su ti potrebne dodatne informacije, ili imaš neka pitanja, možeš da nam pišeš na: jana@gradjanske.org.
Ovaj program je deo projekta „Za snažnije građansko društvo“ koji je podržan od strane Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju. Projekat sprovode Partners Global, DT Institut, Evropski centar za neprofitno pravo i dve organizacije iz Srbije – Partneri Srbija i Građanske inicijative.