U oviru projekta „Rudarenje – izazovi, dezinformacije, korist i šteta za lokalnu zajednicu“, koji sprovodi udruženje Pridruži se, deo istraživanja i analize posvećen je radu aktivnih rudnika u Opštini Paraćin.
Na toj teritoriji u ovom trenutku aktivno je pet rudnika – površinskih kopova:
– kamenolom kod Plane, ležište krečnjaka, investitor ”Srpska fabrika stakla”
– ležište ”Čokoće”, površinska eksploatacija sirovine za proizvodnju cementa, investitor ”Moravacem”
– ležište ”Trešnja” Novi Popovac, površinska eksploatacija sirovine za proizvodnju cementa, investitor ”Moravacem”,
– površinski kop ”Lešje”, eksploatacija krečnjaka, investitor ”Kruševacput”
– površinski kop ”Krajnji Rid”, eksploatacija krečnjaka, investitor ”Transkop”.
Istraživanjem važećih Rešenja o eksploataciji, udruženje Pridruži se došlo je do podataka da svi imaju važeća rešenja o odobrenju eksploatacije, a da svi osim površinskog kopa „Plana“ imaju i Studije o proceni uticaja na životnu sredinu.
Prilikom kontrola državne inspekcije za zaštitu životne sredine i rudarske inspekcije zabeležene su i nepravilnosti u radu ovih rudnika, koje su u većini slučajeva otklonjene.
Za površinski kop „Plana“ Srpske fabrike stakla rešenje o odobrenju eksploatacije izdato je još 1979. godine. U ovom rešenju nije navedeno vremensko ograničenje. Ostali površinski kopovi imaju rešenja o odborenju eksploatacije u kojima je naveden i rok u kome je eksploatacija dozvoljena. Verovatno je razlog za navedeno promena propisa do koje je došlo u međuvremenu, pa se može pretpostaviti da eksploatacija traje sve dok se radovi izvode u granicama eksploatacionog polja. Ovde, međutim, dolazi do “problema” – date koordinate eksploatacionog polja nisu ispravne, rudarska inspekcija je zbog ovog propusta prošle godine naložila ispravku rešenja koja još uvek nije sprovedena.
Površinski kop “Lešje” – ostaje najkontroverzniji površinski kop u Paraćinu. Za površinski kop “Lešje” dostavljeno je važeće rešenje o dozvoli eksploatacije od 28.2.2020. godine sa rokom važenja od 12 godina. Za površinski kop izrađena je i Studija procene uticaja na životnu sredinu 2019. godine na koju je Ministarstvo zaštite životne sredine dalo saglasnost.
Rad ovog kamenoloma dva puta je zabranjivan po nalogu inspekcije za zaštitu životne sredine, a ni u 2025. godini još uvek nisu ispunjeni formalni uslovi iz Studije o proceni uticaja na životnu sredinu (usvajanje Plana detaljne regulacije), a nije poznato ni kakvu je odluku donelo nadležno Ministarstvo po žalbi na drugo rešenje o zabrani rada kamenoloma.
Prva zabrana iz 2021. godine ukinuta je odlukom Ministarstva. Kao razlog ukidanja zabrane navedeno je da radovi nisu mogli biti zabranjeni jer nisu zvanično ni počeli.
Odluka po žalbi na drugo rešenje o zabrani iz 2022. godine nije dostavljena udruženju Pridruži se. To je i jedini dokument koji Ministarstrvo nije dostavilo tokom istraživanja.
Prema svim raspoloživim informacijama i zvanično prikupljenoj dokumentaciji, Plan detaljne regulacije ni ovog trenutka nije usvojen. Odnosno, jasno je da ukoliko je stav inspekcije za zaštitu životne sredine ispravan, ni dan danas nisu ispunjeni zakonski uslovi za rad ovog površinskog kopa.
Projekat „Rudarenje – izazovi, dezinformacije, korist i šteta za lokalnu zajednicu“ UG Pridruži se iz Paraćina sprovodi zahvaljujući podršci Evropske unije, u okviru programa Bezbedna priroda i klima.